Služby a dopyt po nich

Vieme, že ekonomiku krajiny tvoria nie len tovary, ktoré vidíme na pultoch v predajniach ale aj služby. Práve pre to je dôležité si uvedomiť koľko je v skutočnosti za nimi práce a aký je reálny dopyt po nich. Môžeme konštatovať, že celkovo dopyt po službách v posledných rokoch zaznamenal nárast. Pripisovať by sa to dalo najmä vysokej informovanosti ľudí prostredníctvom sociálnych sietí. Rýchle šírenie informácií prispieva k dobrej reklame a ku vzrastajúcemu dopytu.
Služby si našli obľubu najmä u žien. Sama za seba viem povedať, že ich dostatočne využívam.

servis.jpg

Patria tu napríklad služby u kaderníčky, manikúra, kozmetika, či masáž. Všetko toto žena využíva v posledných rokoch pravidelne. Stalo sa to ako keby súčasťou našich životov. V podstate to u nás vyvolalo akúsi potrebu, ktorú potrebujeme uspokojiť. Takto to opisuje ekonomická teória. Keď si to tak zoberieme v skutočnosti to nie je nič nevyhnutné pre náš život. Dalo by sa to teda zaradiť k luxusným statkom v ekonómii.

pracovní plocha.jpg

Poďme sa ale pozrieť na ceny týchto služieb. Niekto by povedal, že sú príliš vysoké, no ja osobne viem, že to nie je celkom tak. Nechcela by som to zovšeobecňovať, no viem, že to neplatí všade. Pravidelne si nechávam spraviť manikúru a tak vidím koľko je za tým práce. Taktiež chodím ku kaderníčke. Vôbec to nie je nič jednoduché a obdivujem ich prácu. Na tie peniaze si naozaj poctivo zarobia. Avšak, niektoré takéto služby môžeme nazvať predraženými. Je to aj vplyvom konkurencie. Mám pocit, že v dnešnej dobe si človek hneď povie, že čo je drahé je kvalitné. Preto vzniká aj nárast cien.
Mali by sme si viac vážiť ľudí, ktorý robia za nízke ceny a napriek tomu odvádzajú skvelú prácu. Tu je vidieť, že ich tá práca baví ale hlavne to, že sú ľudský. Je príjemné vidieť v dnešnej dobe takýchto ľudí. Určite preto neváhajte pri nich dať im niečo navyše. Určite ich to veľmi poteší.

Posted on: 19.1.2020, by :