Prečo má Facebook kryptomenu?

Nie je to tak dávno, kedy si naši rodičia nevedeli predstaviť platiť kreditnou kartou v obyčajnom obchode. Niekoľko desaťročí a peniaze, ktoré hýbu svetom, sú na oblátku hýbané spoločnosťou. Už to nie sú len staré papierové bankovky alebo zlaté, strieborné a medené mince. Internet sa nám snaží podsunúť nový pohľad na naše financie, pričom prvý pokus mal byť Bitcoin. Aj na Slovensku sa uchytila a mnohí do nej investovali. Po niekoľkých turbulenciách ale prežila a napreduje naďalej. Prečo sa potom taký gigant ako Facebook snaží okopírovať to isté?

google.jpg

Google a iní giganti

Nová internetová mena by mala prísť na svetlo sveta na budúci rok, v jeho polovici. Už teraz jej experti sľubujú na mieru šitú bezpečnosť a všetky možné záruky. Ako záloha k tomuto peňažnému systému slúžia klasické peniaze. Niekoľko zakladajúcich členov do nej investovalo desiatky miliónov dolárov, každý jeden. Okrem Facebooku, ktorý je vlastnený gigantom Google, sa tu objavujú spoločnosti známych platobných kariet ako Visa, MasterCard, ale aj iné kartely. Medzi najzaujímavejšie patrí Uber, prevádzkovateľ sietí odvozu, E-bay, Spotify, Paypal alebo telekomunikačná spoločnosť Vodafone. To všetko sú naozaj zvučné mená, ktoré sa chcú podieľať na zvýšení konkurencie a zabezpečenia prevodov platieb pre ich firmy.

bitcoin.jpg

Nová kryptomena by sa mala volať Libra a okrem nej by mala na trh prísť aj virtuálna peňaženka s názvom Calibra. Tá sa bude dať využívať vo všetkých aplikáciách patriacich pod sociálnu sieť. Takisto sa inžinieri snažia využiť a rozšíriť platbu cez mobil či už svojim kamarátom, ale napríklad aj v kaviarni či reštauráciách a hromadnej doprave.
Zdá sa, že čo Google nevlastní, to ho robí riadne nervóznym. Je už len na ľuďoch, či dovolia, aby opäť vznikol monopol, tentokrát na virtuálnu menu, ale o to skutočnejšie peniaze. Nechajme sa prekvapiť do budúcna.

Posted on: 23.1.2020, by :