Nástup na vysokú školu a sprievodca pocitmi, aké Vás zrejme neminú

Veľmi emotívny je predovšetkým začiatok. Nové prostredie, noví ľudia, noví učitelia, nové návyky. Je toho veľa naraz. Aký byť? Byť sám sebou, alebo sa hrať na drsného frajera? No, táto úvaha nás trápila skôr na strednej, na vysokej sú už predsa dospelí ľudia s inými starosťami. Neprichádzajú sa baviť, ale rozmýšľajú nad svojou budúcnosťou, asi 99 % z nich je opitimisticky naladených, predsa dostali obrovskú príležitosť na plodnú budúcnosť. Pekný oblek, najkrajšie pomôcky, na väčšine je vidieť, že chcú začať najlepšie už týmto prvým krokom. Ten ale neznamená takmer nič.

kniha

Začiatok 2, dospelého už nikto nedrží za ruku. Potvdenie o vydaní študijnej karty nás môže stáť polovicu dňa. Následne máme len povrdenie, kartu ešte nie. K nej sa dostaneme asi za týždeň. Potom vnímame množstvo nových chaotických informácií, hľadáme oddelenie vhodné k nášmu oboru spolu s profesorom, naokolo je veľa ľudí a zmätok, nik nemá čas poradiť Vám. Ako z toho von? Najradšej by sme utiekli domov, no potrvrdenie o ukončení štúdia by bolo ešte oveľa komplikovanejšie a tak zvolíme prvú možnosť- zostať.

Konečný začiatok.
Ak sme prežili druhú fázu, konečne sedíme v triede a počúvame profesora, ktorého sme našťastie našli. A teraz sa ukáže hodina pravdy. Téma nás buď zaujme, alebo budeme čumieť so spadnutou sánkou. Buď pocítime určité odhodlanie, alebo nerozumieme ani jednému znaku či slovu a máme pocit, že sme prešli do druhej, neznámej dimenzie.

Pomaly si zvykáme
Tí, čo neodídu domov a rozhodnú sa pokračovať, následne vytvoria kolektív a zistia, že pokiaľ si v tomto prostredí vytvorili pár známych, je to ako balzám pre dušu. Štúdium môže ísť nachvíľu bokom a je nám fajn, že poznáme nových ľudí, s ktorými si rozumieme. K úplnému zregenerovaniu mnohí uvítajú aj šialenú párty. O chvíľu sa možno konečne naštartujeme a boj o dosiahnuté vzdelanie nakoniec vyhráme.

profesor

Toto má byť tá „zrúda“ bez srdca?
Asi budete svedkami starších, skúsenejších študentov a ich upozornení na konkrétných učiteľov, pred ktorými Vás už vopred varujú a Vy si tak myslíte, že ide o stelesnenie prísnoty bez srdca v ľudskej podobe. Časom ale môžete zistiť, že aj napriek svojim zásadám je dotyčný učiteľ takisto len človek a vo svojom vnútri je to kus citlivej osoby s prístupom prísneho, ale dobrého otca.

Posted on: 24.2.2018, by :