Meniče napätia a ich univerzálne spôsoby využitia

Meniče napätia sú inak známe aj ako striedače a ich princíp spočíva v tom, že dokážu vyrobiť z jednosmerného (12 V alebo 24 V) napätia to striedavé (230 V), ktoré využívame v bežnej domácnosti pri napojení tých najrôznejších AC  spotrebičov. To znamená, že taký menič napätia 12V na 230 Menicnapatia vám umožňuje pripojenie elektroniky aj na miestach, kde nemáte po ruke bežnú zásuvku so striedavým prúdom. Takýto striedač vám ju však ľahko „vyrobí“ v prípade, ak máte pri sebe aspoň nejaký 12 alebo 24 V zdroj.

elektrina, energia

Pod možnosťami napojenia bežných AC spotrebičov si môžeme predstaviť pestrú škálu produktov ako napríklad TV, počítače a notebooky, video, satelit, takisto praktické veci ako mikrovlnku, varič, chladničku, kanvicu,… a mnohé iné, ktoré by ste bez problémov zapojili aj u vás doma a respektíve tam, kde je vo vašiej blízkosti 230 V zdroj striedavého napätia.

Teda vidíme, že využitie takýchto striedačov dokáže byť nielen praktické, ale tiež univerzálne a v podstate záleží skôr od toho, akú elektroniku máte v danom momente potrebu používať.  Pretože ju zapojíte s rovnakým efektom, ako keby ste mali v blízkosti bežnú AC 230 V zásuvku s frekvenciou 50 Hz. Predstavme si modelové situácie, napríklad pobyt na chate, chalupe, v kempoch,… a skrátka na miestach, kde nie sú k dosahu klasické prípojky či zdroje od distribučných spoločností.

elektrický stĺp, obloha

  • Existujú však takisto meniče, ktoré fungujú „obrátene“ a teda zo striedavého prúdu robia jednosmerný. V takom prípade ide o konvertory.

Klasické invertory sa dajú využiť napríklad vtedy, ak je vašim jediným zdrojom palubné napätie v automobile. Ako už bolo spomenuté, ľahko ho premeníte na striedavé, na základe čoho budete môcť použiť rôzne formy AC elektrických spotrebičov.  Použiť ich ale môžeme tiež v spojitosti s nákladným autom, ale aj loďou či napríklad člnom.

Posted on: 28.7.2020, by :