Ktoré služby sa oplatia vyštudovať?

V prvom rade by sme si mali ujasniť, čo to znamená, že sa niečo oplatí. Väčšinou je to práve na vás, pretože naozaj sa to oplatilo, keď vás to baví a napĺňa. To môže v dnešnej dobe asi len málokto.

strojek

Kaderníčka

Je to jedno z povolaní, na ktoré sa hlási skoro každá mladá dáma, ktorá už nemá veľmi na výber, pretože sa dobre neučila. Ale škola nie je z tých najľahších. Je dôležité, aby sa študent poriadne naučil, ktoré chemikálie môže zmiešať, aby sa dosiahla daná farba vlasov. Ktoré vlasy a ako ich treba ostrihať, oholiť. Ako spraviť pekný spoločenský účes. Zároveň pomôcť zákazníčke a poradiť, či sa jej daný účes, strih bude hodiť. Na to treba aj talent, preto veľmi málo dievčat, ktoré vyštudujú kaderníčku sa tomu aj venujú. Ak vás to baví, jednoznačne sa to oplatí vyštudovať, pretože na kurze vás nenaučia všetko a sami sa to tiež len ťažko naučíte.

štětec

Vizážistka

Poznám dosť veľa vizážistiek a ani jedna z nich nevyštudovala danú školu. Väčšina si len spravila nejaký kurz a učila sa maľovať na svojich známych, kamarátkach, sestrách a podobne. Takže si myslím, že je zbytočnosť študovať o tom celú strednú, pretože sa to viete naučiť aj za jeden kurz alebo z kníh, či z internetu. Možno sa v škole naučia čosi naviac, ale aj tak väčšina z nich to potom nevykonáva, takže sa radšej mohli naučiť niečo užitočnejšie…

Cestovný ruch

V našom okrese aj tento odbor patrí k tým, že keď študenti nemajú moc kam ísť, tak idú sem. Ja si však neviem predstaviť, čo tam dokážu 4 roky študovať ohľadom cestovného ruchu. Naučia sa možno viac o geografii, ale ja z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že z geografii zo školy si toho len veľmi málo pamätám. A to som ju mala tiež aj na strednej. Najlepšie si človek zapamätá, keď sa ho to konkrétne dotýka. Takže na to, aby vedel predávať v cestovnej agentúre (pretože iné povolenie z toho asi neplynie? Či?), podľa mňa nepotrebuje odbor s takýmto názvom.

dovolená

Vyštudovali ste niečo z týchto odborov? Dajte do komentárov vedieť čitateľom tohto článku, či je to naozaj tak ako som vám to predstavila ja. Samozrejme, keď človek chce všetko sa oplatí, ale musí ho to baviť a napĺňať. 

Posted on: 29.10.2017, by :