O kyberšikane, sociálnych sieťach a nástrahami spôsobené nimi, sa začalo vo väčšom diskutovať po incidente zvaným „Modrá Veľryba“ ktorý otriasol západnou Európou ale najmä Ruskom v ktorom má na svedomí niekoľko nevinných mladých životov.Čo spôsobilo, že sa vôbec dokázala táto hra uchytiť a hralo ju stále viac a viac detí napriek tomu, že boli oboznámení s tým ako drasticky pre nich hra skončí? V súčasnej dobe, dobe počítačov, elektroniky a internetu má už takmer každá domácnosť a jej členovia mobilný telefón, notebook či tablet preto je na mieste otázka, sú vaše deti na internete v bezpečí a nehrozí im akékoľvek nebezpečenstvo ? Poďme sa teda spoločne pozrieť a rozobrať si tému kyberšikana.
Kyberšikanovanie inak nazývané aj online šikanovanie je jedným z najčastejších negatívnych javov na internete. S príchodom moderných technológií sa klasické šikanovanie presunulo do formy internetového šikanovania. V tomto prípade je agresor chránení anonymitou čo ho chráni pred odhalením a následným trestom. Čo sa ale týka obetí, je to horšie pretože tie sú šikanované všade, kde so sebou berú mobil či iné zariadenie na ktorom používajú sociálne siete.
Čo všetko spadá do Kyberšikany ?
· Stalkovanie, inak povedané virtuálne prenasledovanie obete
· Urážanie, vyhrážanie či dokonca vydieranie
· Zverejňovanie intímnych fotiek, videí
· Nadávanie, zosmiešňovanie pred kamarátmi
Aké sú najčastejšie následky Kyberšikany ?
· Pocit neistoty na internete, strach
· Strata kamarátov, nedôvera voči iným, pokles sebavedomia
· Depresie, hanba, pocity sprevádzajúce poníženie
· Vo veľmi extrémnych prípadoch to je seba ubližovanie či dokonca samovražda
Na záver tu mám pre vás pár rád ako ochrániť seba alebo svoje deti pred týmto druhom šikany. Myslite a dávajte pozor na to čo zverejňujete na internete či už sú to fotky, vaše neresti, zvyky alebo intímne informácie o vás. Rozvíjajte a veďte svoje deti k tomu, aby netrávili príliš veľa času za počítačom alebo mobilom, naopak aby využívali čas na hranie hier vonku, učenie a iné prospešnejšie aktivity a v neposlednom rade s nimi viacej komunikujte o tom čo ich potešilo prípadne zarmútilo.