Čo sa skrýva pod označením „koncentrát“

Pokiaľ ste si doteraz mysleli, že ak pijete stopercentný džús z koncentrátu, tak pijete čistú šťavu z pomarančov, alebo iného ovocia, boli ste na veľkom omyle. V skutočnosti ide o vysušenú ovocnú šťavu, ktorá sa opätovne zmieša s vodou. História takéhoto spracovania džúsov siaha až do prvej polovice dvadsiateho storočia. Priekopníkom sa stal pomarančový koncentrát, ktorý bol vyrobený v Spojených štátoch amerických.

džus
 
Nazbierať, vysušiť, zamraziť a zriediť
 
Celý proces sa začína zozbieraním ovocia. To je následne vyšťavené. Šťava sa však nenaleje do fliaš, ktoré si kúpime v obchode. Je zbavená všetkej tekutiny, teda vysušená. Následne je tento prášok zmrazený a prepravený na miesto, kde sa opäť spracuje na tekutý nápoj. Medzi najväčších svetových producentov „sušenej pomarančovej šťavy“ patrí Amerika a Brazília. USA sú pritom lídrom aj v jeho konzumácii. 
 
Je koncentrát zdravý?
 
Pokiaľ nie sú do džúsu z koncentrátu pridané konzervačné látky, alebo vysoké množstvo cukru, nášmu zdraviu žiadnym spôsobom neškodí. Takéto výrobky nájdete pod označením stopercentný džús z koncentrátu. Problémom však je, že vysoký obsah vitamínov a minerálnych látok, ktorých zoznam nájdete aj na obale, nie je prírodného pôvodu. Pri dehydrovaní ovocnej šťavy, sa totiž väčšina z týchto látok znehodnotí. Všetko “dobré“ čo v takomto nápoji nájdeme, je doňho dodávané umelo. Jeho pitie je teda rovnako prospešné ako vitamínové tabletky. Kvalita koncentrátov však do vysokej miery závisí aj od samotného spôsobu spracovania šťavy. Rozhoduje napríklad použitá teplota, alebo rýchlosť spracovania.

multivitamín
 
Fresh je Fresh
 
Ak si chcete dopriať ozajstnú prírodnú dávku vitamínov, siahnite po FRESH džúsoch. V tomto prípade hovoríme o čisto prírodnej, vyšťavenej šťave z ovocia, alebo zeleniny. Tieto produkty nájdete v obchodoch v chladiacich boxoch. Ich záruka je zároveň omnoho kratšia. Nevýhodou je, že si za nich i priplatíte. Cena za litrové balenie sa pohybuje niekde okolo dvoch eur. Druhou možnosťou je zainvestovať do kvalitného odšťavovača a džúsy pripravovať doma. Ak patríte k fanúšikom ovocných nápojov, po krátkej dobe sa vám vaše financie vrátia.
 

Posted on: 4.12.2018, by :