Čína zníži clá na niektoré dovozy z USA na polovicu

Čína vo štvrtok vyhlásila, že v minulom roku zníži ďalšie clá uvalené na 1 717 tovaru z USA, po podpise dohody o prvej fáze, ktorá odmietla obchodnú vojnu medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami, o polovicu.
Aj keď toto oznámenie recipročne potvrdzuje záväzok USA v rámci dohody, analytici ho tiež vnímajú ako krok Pekingu s cieľom zvýšiť dôveru uprostred prepuknutia vírusu, ktoré narušilo podniky a zasiahlo sentiment investorov.
Spochybňujúc však okamžitý výhľad, bola v správne miestnych médií vyhliadka, že Peking by sa mohol v obchodnej dohode odvolávať na doložku týkajúcu sa katastrof, ktorá by mu mohla umožniť vyhnúť sa následkom, aj keď nemôže úplne uspokojiť cielené nákupy USA. Tovar a služby do roku 2020.Čínska vlajka.png
Washington uvítal zníženie ciel ako „veľký krok správnym smerom“, uviedol však, že očaava, že Čína splní svoje záväzky v rámci obchodnej dohody fázy 1 napriek prepuknutiu.
„Monitorujeme vírus starostlivo,“ povedal minister financií USA Steven Mnuchin od Fox Business Network. „Na základe súčasných informácií však neočakávam, že by v nich boli nejaké problémy s plnením ich záväzkov.“
Čínske ministerstvo financií vo vyhlásení uviedlo, že počnúc 14. februárom sa znížila dodatočné sadzby uložené na niektoré tovary z 5%z 10%na 5%a iné na 2,5%.Nákladné kontajnery.jpg
Ministerstvo neuviedlo hodnotu tovaru, ktorého sa rozhodnutie týka, ale výrobky, na ktoré sa vzťahuje nové pravidlo, patria medzi 75 miliárd dolárov tovaru zasiahnutého čínskymi colnými sadzbami od 5%do 10%, ktorý nadobudol účinnosť 1. septembra.
V samostatnom vyhlásení ministerstvo financií uviedlo, že zníženie ciel zodpovedá zníženiu colných sadzieb oznámeným Spojenými štátmi americkými na čínsky tovar, ktorý je tiež naplánovaný na 14. februára .
Ďalšie úpravy budú závisieť od vývoja bilaterálnej hospodárskej a obchodnej situácie, uviedlo ministerstvo.

Posted on: 8.2.2020, by :