Alergické dieťa: 5 najčastejších druhov alergií

Alergia sa môže prejaviť v každom veku a v rôznej intenzite. Počiatočný nábeh alergie je dôležitým faktorom a rozhodujúcou dobou pre správne zmiernenie, až vyliečenie alergie.

chleba

  • Už v rannom veku sa môže objaviť alergia na lanolín, ktorý sa v hodnej miere používa v detských mydlách.
  • Niekedy býva alergická reakcia aj na rôzne typy olejčekov. S detskou kozmetikou teda naozaj začínajte opatrne. Čistá prevarená voda na kúpanie malého dieťatka úplne postačí. Nie je potrebná žiadna prídavná chémia.
  • Zvlášť si treba starostlivo vyberať pracie prostriedky. Najlepšie na báze jadrového mydla bez alergénov.

Ako náhle dieťa prestáva byť dojčené a začína prechádzať na normálnu stravu, môžu sa objaviť potravinové alergie:

  • Na lepok
  • Ovocie
  • Zeleninu
  • Ryby

Alergia na lepok je hádam najrozšírenejšou. Všetko lepok obsahuje- chlieb, pečivo, -neustáva iné iba piecť doma bezlepkový chlebík.
Alergia na ovocie nebýva všeobecná. Deti dobre reagujú na jablko, slivku a iné ovocie, ktoré sa pestuje u nás. Horšie to už býva s cudzokrajným ovocím. Citrusy veru často vyvolávajú alergickú reakciu. Opatrne s nimi. Zodpovedná mamička vždy začne podávať dieťatku iba malý kúsok nového druhu ovocia. Ak sa nepriaznivá reakcia nedostaví, potom sa môže dávka ovocia z daného druhu zvýšiť.

ryby

Zelenina nebýva často zdrojom alergickej reakcie. No aj tak sú detičky, ktoré reagujú zle na všetky zeleninové plody červenej farby alebo na strukoviny. Alergická reakcia na zemiaky, karfiol, kaleráb, tekvica- spravidla nebýva.
Zriedkavejšou, ale jestvujúcou formou alergie je alergia na niečo, čo považujeme za zdravú stravu- na ryby. Aj napriek nesporným priaznivým účinkom rybacieho tuku si starostlivo vyberajme ryby, ktoré ponúkame dieťatku, aj keď na ne nie je alergické. Ako vo všetko aj tu platí, že dôležitý je zdroj- odkiaľ máme rybu. Ak je pstruh alebo kapor z našich,ale určite z našich riek- problém nehrozí. Ak ale kupujeme ryby v hypermarketoch, potom je tento sortiment otáznym. Čoraz vo väčšom množstve vzoriek bol zaznamenaný výskyt rakovinotvorných látok. To by sme veru dieťatku dať nechceli !

Posted on: 13.5.2019, by :